Февруари 22, 2021
Как да изберем имот за строителство на къща?
(част 2)
Застрояване
Когато избирате имот за къща е добре да се консултирате с архитект за възможното застрояване в имота. Например, избрали сте тесен имот с южно изложение към улицата и по тясната страна. Искате да разположите къща на 2 етажа с южна фасада 10м (всекидневна и спалня на първи етаж, 3 спални на стори етаж), но имотът е 14м, а не 16м, колкото са ви необходими, за да спазите отстояния. Или е 16м, но съседите имат застрояване на намалени отстояния, с които трябва да се съобразите.
Гараж – отделна постройка или част от къщата
По определени съображения къщата и гаража могат да бъдат отделни обекти. Например, ако теренът е стръмен и къщата е по-навътре в имота. Или от съображения за сигурност връзката с гаража и къщата също може да бъде избегната. Но това, което трябва да се има предвид, е че по противопожарни изисквания са необходими определени минимални отстояния между двете в зависимост от вида покрив и конструкция. Решението с гараж, част от къщата, има предимства с топла връзка между двете, използване на гаража като удобен склад към къщата, както и отопление на гаража.
Бюджет
Последно, но не по-важност, ще спомена и бюджета. В моята практика поставям този въпрос още в началото, за да ориентирам клиента към каква къща да се насочи. Едно от най-скъпите пера при къщата безспорно са основите и подземният етаж. Затова и често препоръчвам за намаляване на цената на цялата къща да бъде избегнат сутерена. При този вариант обаче е необходимо да има достатъчно място на първия етаж да се разположи и котелно с пелети например или мазе, склад, друго обслужващо помещение.
Сглобяеми къщи
Темата за сглобяемите къщи е тема за отделно видео, но накратко, ако мотивът ви за избор на такава технология не е по-бързото изпълнение и по-високата енергоефективност, то може да останете разочаровани. Този тип къщи имат редица предимства, но като цена не са по-изгодни от монолитните, дори напротив, могат да се окажат по-скъпи, ако са изработени с качествени материали. Процедурата по одобряването им е като за монолитна къща. Има една особеност и тя е свързана с финансирането от банките. Тъй като все още няма ясен пазар за сглобяемите къщи, банките не предлагат ипотечни кредите за тях.
Преместваем обект
Преместваемият обект е също в графа „звучи много хубаво, за да е истина“. Изглежда като евтино и бързо решение, без цялата необходима документация, но истината е, че този тип обекти не могат да бъдат официално жилища. Съответно, ако в имота няма друга жилищна сграда с партиди за ток и вода ще можете да се вържете към тях, но ако няма, новите партиди, които ще откриете, ще бъдат по-скъпи и ще плащате цена промишлен ток. Пък и в повечето случаи цената на този тип „къщи“ на м2 е като за монолитно строителство. Да, спестява се време, но в дългосрочен план за постоянно жилище, според мен, не е подходящо решение.
Големина на къщата
Ако сте решили да изградите монолитна или сглобяема къща, за които ще са ви необходими проекти за одобряване в общината, виза, разрешение за строеж и договори с експлоатационните дружества, трябва да имате предвид, че при обща квадратура (общо РЗП от всички етажи) от над 100м2 е необходимо строежът да бъде изпълнен от лицензирана строителна фирма, а не го от група бригади. Всяка бригада трябва да е като подизпълнител на лицензираната фирма.